Göksu, “İBB Başkanı yine yalana ve iftiraya sarıldı”

İmamoğlu; İBB şirketlerinde çalışıp da “Taşeron Yasası” ile Kadro Alan
İşçileri “YENİ” alım diye ifade etti.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 2017-2018 döneminde İBB’nin şirketlerinde çalışan ve “taşeron yasası” ile kadroya geçirilen işçileri “yeni bir işe alım” gibi gösterdi ve “güvenlik-arşiv soruşturmaları yapılmamış” dedi. İBB AK Parti Grup Başkanvekili Göksu, gerçekleri bir bir açıkladı ve “İBB Başkanı yine yalana ve iftiraya sarıldı” diye sert çıktı.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, bugün yaptığı basın toplantısında, dönemin İBB Başkanı Mevlüt Uysal’ın, 28 Eylül 2017-31 Aralık 2018 tarihleri arasında 30 bin kişiyi işe aldığını söyledi. İBB AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Tevfik Göksu ise bu işe alımların, 2017 yılında çıkan “taşeron yasası” ile gerçekleştirdiğini açıkladı. ‘İBB’deki taşeron işçilerin’ kadroya geçirilmesini, İmamoğlu’nun ‘yeni bir işe alım’ gibi gösterdiğini ve algı yapmaya çalıştığını aktaran Göksu, “İBB Başkanı her zaman olduğu gibi bugün de yalana ve iftiraya sarıldı” dedi.

HEPSİNİN ARŞİV ARAŞTIRMASI YAPILDI

İmamoğlu’nun, “O dönem arşiv araştırması yasak olmadığı halde, işe giren 30 bin kişiden 10 bin kişi için arşiv araştırması istenmemiş. Bunu ben yapsam neler olurdu, siz düşünün” sözleri Göksu tarafından yalanlandı. Göksu, İBB’ye “taşeron yasası” ile geçen tüm çalışanların, güvenlik ve soruşturmaları yapılarak, soruşturma sonuçlarının da ilgili komisyonlarda değerlendirilerek işe alındığını belgeleriyle açıkladı.

İmamoğlu’nun iddialarının iç yüzü

İmamoğlu’nun bahsettiği “İBB’ye 30 bin işçi alımı” konusunun iç yüzü ise şöyle:

24 Aralık 2017 tarihinde Resmi Gazete’ de yayınlanan “Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname” ile İBB Belediye Şirketleri’ne İş Kanunu’na tabii olarak kadroya geçirme işlemleri yapılmıştı.

2017 yılında çıkan bu geçici madde ile taşeron olarak çalışan işçiler, 2018 yılının Nisan ayında kadroya geçirilmişti. 22 bin 73 yüklenici çalışanlar İBB şirket kadrolarına, güvenlik ve soruşturmaları yapılarak, soruşturma sonuçları da ilgili komisyonlarda değerlendirilerek işe alınmışlardı. Daha sonraki süreçte ise emekli olan veya işten ayrılanların yerine KHK kapsamındaki kadrolar için 6 bin 165 kişi işe alınmış. Bunların tamamı da şirketlerde oluşturulan komisyonlar tarafından arşiv sonuçları değerlendirilerek işe alınmıştı.

ARŞİV SORUŞTURMASI İMAMOĞLU DÖNEMİNDE KALDIRILDI

Öte yandan İBB Başkanlığı’na geçen Ekrem İmamoğlu döneminde ise İnsan Kaynakları Koordinatörü Öncü Özhan Öner’in talimatıyla, “arşiv soruşturmasına gerek olmadığı” gerekçesiyle, arşiv araştırması yapılması işlemleri ve süreçleri İBB Şirketleri için iptal edilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir