Av.Burak EVCİ’den çok önemli Uyarı:

DEPREM DELİLLERİ KARARTILMASIN!

Türkiye’de 10 vilayeti vuran depremden sonra tüm dünyanın duası depremzedelere ve ağır yara alan bu bölgeler oldu. Merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan ve 10 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin ardından bir hafta geçmesine rağmen bölgedeki binaların enkazlarında ekipler çalışmalarını sürdürüyor.

6 Şubat 2023 tarihi dünyanın belki de en feci doğa afetlerinden birinin yaşandığı gün olarak tarihte kalacak. 

Binlerce vefat haberi gelirken, her olayın arkasında bir kader, bir keder bir insanlık dramı var.  

Yaraları sarmak için kimse yardımını esirgemedi, 70’ten fazla ülkeden yardımlar geldi.

Bulgaristan’da da köylerden, mahallelerden, şehirlerden imkanı olan da, olmayan da bu afette zarar görenlere kendi yardımını vermeye çalıştı.  

Deprem miilyonlarca kişinin hayatını etkiledi, milyonlarca kişi de bu felaketin boyutunu akıttığı gözyaşlarıyla hissetti.  

Muhabirimiz Tekşen İlke Karakuş Takvimlere kara gün olarak geçen 6 Şubat Pazartesi gününü Av. Burak Evci ile hukuki önlemleri konuştu.

Avukat Buak Evci;  Alınacak Hukuki Önlemleri şu şekilde sıraladı;

1) Deprem bölgelerindeki savcıların ve bilirkişilerinde depremzede olması dolayısıyla ve mevcut personelin yeterli olmayacağı gerekçesiyle HSK ivedi olarak bölgeye çok sayıda SAVCI görevlendirmeli ve yakın şehirlerden bilirkişiler organize edilerek bölgede görevlendirilmelidir.

2) İlgililerin, cezai ve hukuki olarak haklarını arayabilmeleri için delillerin toplanması ve muhafaza altına alınması çok önemlidir.

3) Belediyelerden imar ve ruhsat dosyaları ivedi olarak temih edilmeli, mümkünse asılları muhafaza altına alınmalıdır.

4) Belediyelerin İmar Müdürlüklerinin Yapı Denetim Firmalarının ve Müteahhitlerin ve sonradan binaya müdahale etmiş kişilerin kusurları yoksa masumiyetlerinin ispatı için ve yine kusurları varsa da sorumluluklarına gidilebilmesi için, enkazlar kaldırılmadan, deliller yok edilmeden kolon ve kirişlerden tespit yapılacak miktarın mümkünse iki katı beton ve demir numuneleri alınmalıdır.  Yapılarla ilgili şahitlerin ifadeleri alınmalıdır

5) Projeye ayrılıklar fotoğraflandırılmalı, video ile kayıt altına alınmalıdır.

6) Tespit edilen sorumlulara acil yurtdışı çıkış yasağı getirilmeli ve mal varlıklarına tedbir konulmalıdır.

HABER: Tekşen İlke Karakuş / Malatya

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir