İstanbul’daki Rusya – Türkiye iş misyonu sırasında yapılan b2b – görüşmeler sonucunda ihracat potansiyeli 17,7 milyon dolar olarak belirlendi

Made in Russia markası altında Rus şirketlerinden oluşan çok sektörlü bir iş misyonu 12-14 Eylül tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirildi.

İş misyonu sırasında, Türkiye’de aktif olarak ihracat satış kanalları geliştiren veya ihracat faaliyetlerine başlamayı planlayan 13 Rus şirketi ürünlerini tanıttı. Misyonun katılımcıları arasında tıbbi teşhis ekipmanları, endüstriyel teknolojiler, gıda maddeleri, animasyon dizileri, çocuk oyun kompleksleri ve egzersiz ekipmanları üreticileri yer aldı.
İş misyonu, ikili ticari ilişkileri geliştirmeyi amaçlayan Rusya-Türkiye Karşılıklı ticaret için gelişme perspektifleri konulu bir genel oturumla açıldı. Oturum sırasında katılımcılar Türkiye pazarına girişin özelliklerini, ülkedeki düzenlemelerin ve dış ticaret faaliyetlerinin spesifik özelliklerini, Rusya’nın ihracat beklentilerini ve Rus şirketlerinin Türkiye’nin altyapı gelişiminin gerçekleştirilmesine katılımını tartıştılar.

Oturuma Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu DEİK, Müstakil Sanayici ve Girişimciler Derneği MÜSİAD, Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu TÜRKONFED, Türkiye Genç Girişimciler Derneği TÜGİAD, Rus-Türk Ticaret Evi ROST gibi Türkiye’nin önde gelen iş dünyası dernekleri ve iş çevreleri katıldı. Rus konuşmacılar arasında Rusya’nın İstanbul Başkonsolosu Andrey Buravov ve Rusya’nın İstanbul Ticaret Misyonu Başkanı Artur Leontiev de yer aldı.

Şirketler Türk ortaklarıyla 152 B2B görüşmesi gerçekleştirdi. İnşaat sektöründen gelen ürünler en çok talep gören ürünler oldu. Havalandırma türbini şirketi yakın gelecekte 4’ten fazla ihracat sözleşmesi imzalamaya hazırlanıyor.
Etkinlik uluslararası haber ajansı tarafından gündeme getirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir