ESENLER’DE MUHTEŞEM GALA!

Esenler Belediyesi tarafından ülkemizin kültürünü, örf ve adetlerini ortaya koymak amacıyla hayata geçirilen “Anadolu’dan Esenler” belgesel projesinin üçüncü bölümü, düzenlenen gala ile kamuoyuna tanıtıldı. Sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşen gecede memleket özlemi çekenler duygu dolu anlar yaşadı.

Esenler Belediyesi tarafından hayata geçirilen “Anadolu’dan Esenler” belgesel projesinin üçüncü bölümü, düzenlenen gala ile meraklılarıyla buluştu. Gelecek kuşakların kültürünü yakından tanımasına olanak sağlayan “Anadolu’dan Esenler” belgeseli, ilçede derneği bulunan köylerin tarihi ve doğal güzelliklerini, yürekleri ısıtan karelerle bir kez daha ekranlara taşıdı. Anadolu’nun köylerini gerçek hayat hikâyeleriyle gözler önüne seren belgeselin galası, Esenler Kültür Merkezi’nde; Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve çok sayıda vatandaşın katılımıyla gerçekleşti. Katılımın hayli yoğun olduğu programda belgesel gösterimi sırasında duygu dolu anlar yaşandı.

İNSANIN HİKÂYESİ ANA RAHMİNDE BAŞLAR

Gecede konuşan Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, “İnsanın hikâyesi doğduğu evde başlar. İnsanın hikâyesi ana rahmine düştüğü anda başlar. Annenizin yediği, içtiği her şey sizin kişiliğinizi ve geleceğinizi belirler. Yani insanın kişilik oluşumu, ana rahminde başlar. Doğduğunuz, büyüdüğünüz sokaklarda hikâyenizi yazmaya başlarsınız. Hz. Peygamber Mekke’den ayrılırken Mekke’nin çıkışına dönüyor ve diyor ki: ‘Yarabbi! Sen şahit ol. Yaratılmışlar içinde en çok bu şehri sevdim. Eğer kabilem beni sürmeseydi vallahi de billahi de elbette senden ayrılmayacaktım diyor’ ifadelerini kullandı.

DEPREMDE MEMLEKETİM ADIYAMAN’A GİTTİM

Göksu, 6 Şubat depremlerinde memleketi Adıyaman’a gittiği sürece de değinerek “Geçen sene deprem olduktan sonra hemen yola koyulduk. Memleketim Adıyaman’a gitmek istediğimi söyledim. Çünkü orası benim doğduğum ve büyüdüğüm yer. Her birimiz o acıları dindirmek için seferber olduk. Bu iş öyle kıymetli bir iş ki ‘Köyümün bir videosunu yapsam’ diyen herkesin hayalini gerçeğe dönüştüren bir proje oldu. Şu ana kadar 25 ilimize gitmişiz. 350 köyümüzü belgeselini çekmişiz. Şu ana kadar 280 gün bu projeye çalışmışız. 45 bin kilometre yol yapmışız. 54 bin dakika stüdyoda prodüksiyon yapmışız. Bin 550 röportaj gerçekleştirmişiz. Şimdi bunlara devam edeceğiz. Sadece Türkiye ile kalmayacağız ve Rumeliler, Balkanlara da misafir olacağız. İstiyoruz ki bütün çocuklarımız doğdukları toprakların hikâyesini bilsin” şeklinde konuştu.

ESENLER’E ANADOLU’DAN SELAM GETİRDİK

Esenler Belediyesi’nde derneklerden sorumlu başkan danışmanı olarak görev yapan Mehmet Kaya ise “Belediyemizin Kültür İşleri Müdürlüğü öncülüğünde Anadolu’yu gezdik. Esenler’e Anadolu’dan selam getirdik. Anadolu’nun o güzel muhabbetini çektiğimiz görüntülerle Esenler’e yansıttık. Bu konuda bizlere öncülük yapan Esenler Belediye Başkanımız M. Tevfik Göksu’ya ne kadar teşekkür etsek azdır” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir