AFRİKALI ÖĞRENCİLER ESENLER’DE KARLA TANIŞTI

Sıcak kıta Afrika’dan Esenler’e gelen öğrenciler, Esenler Belediyesi’nin düzenlediği kar etkinliğinde bir araya geldi. Afrikalı öğrenciler, kartopu savaşı ve kardan adam yaptı, kar üstünde sucuk ekmek, kestane ve çay keyfi ile keyifli bir kış günü geçirdi.

Esenler Belediyesi, Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu (UDEF) ile birlikte, başta Afrikalı olmak üzere uluslararası öğrencilerin bulunduğu etkinlik Esenler 15 Temmuz Millet Bahçesi’nde düzenlendi. İlk kez bu kadar yoğunlukta kar görmenin heyecanını yaşayan öğrenciler, doyasıya eğlendi. Öğrencilere aynı zamanda sucuk ekmek ve kestane ikram edildi.

Başta Afrika olmak üzere birçok ülkeden öğrencilerin bir araya geldiği kar etkinliğinde öğrenciler, kar topu savaşı ve kardan adam yaparak gönüllerince eğlendi.

KAR GÖRMEYENLERİN HEYECANI BİR BAŞKADIR

Öğrencilerin bu mutlu gününe Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu da eşlik etti. Güzelliklerin paylaştıkça daha da çoğaldığını söyleyen M. Tevfik Göksu, “Kartopu oynamak her çocuğun özlemidir. Fakat karı hiç görmeyenlerin kartopu oynaması farklı bir heyecandır. Bizler de bugün İstanbulun değişik üniversitelerinde okuyan Afrikalı gençlerimizi buraya davet ettik. Gençlerimiz gönüllerince kar topu oynadı ve öğrencilerimize birazdan sucuk ekmek ikram edeceğiz. Bu etkinlik aynı zamanda Esenler’de bulunan gençleri ve dünyanın farklı yerlerinde bulunan misafirlerimizi bir araya getirdi” dedi.

AKRABALARIMIZA BOL BOL VİDEO GÖNDERİYORUM

Uluslararası öğrenciler olarak kar topu oynadıklarını belirten Afrikalı İmam Hüseyin, “Türkiye’ye lise okumaya geldim. Şu an İstanbul Ticareti Üniversite’sinde Yüksek Lisans öğrencisiyim. Ülkemizde hava şartlarından dolayı kar pek olmuyor. Türkiye’de ilk karı Kayseri’de gördüm. Bu kış kar yağmasını büyük sabırsızlıkla bekledim ve sonunda yağdı. Şu an Esenler’de bulunan millet bahçesindeyiz. Bu programı düzenleyen Esenler Belediyesi’ne teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Ugandalı Yusuf ise “İstanbul’da yüksek lisans yapıyorum. Uzun bir aradan sonra kar yağdı. Uganda Afrika’nın doğusunda bulunan bir ülke ve orada kar yağması çok güç. İleride Uganda’ya gittiğimde oradakilere buradaki değişik kar manzarasını anlatacağım. Bazen oradaki yakınlarıma video, fotoğraf yolluyorum ve onlar da çok şaşırıyor. Uganda sıcak olduğu için tek tişört giyerken burada kat kat giyiniyoruz” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir