AŞIKLAR EZGİLERİYLE YÜREKLERE DOKUNDU

Esenler Belediyesi tarafından düzenlenen “Aşıklar Buluşması”, Anadolu’nun gönül dünyasından yayılan ezgileri meraklılarıyla buluşturdu. Sazlar eşliğinde hep bir ağızdan türküler söylendiği programda konuşan aşık Taner Öztürkoğlu, “Aşıklık geleneğini Evliya Çelebi gibi ilden ile, vilayetten vilayete, ilçeden ilçeye taşıyoruz” dedi.

Anadolu belleğini geçmişten günümüze taşıyarak kültürel zenginliğimizi en güzel şekilde ortaya koyan Aşıklık geleneği, Esenler’de yaşatılmaya devam ediyor. Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’nde çok sayıda Esenlerlinin katılımıyla gerçekleşen Aşıklar Buluşması, yine renkli ve keyifli anlara sahne oldu. Programda aşıklar Ahmet Poyrazoğlu, Taner Öztürkoğlu ve Erzade Kapan, okudukları türkülerle gönüllere dokunurken doğaçlama şiirlerle yüzlerde tebessüm oluşturdu.

SÖZÜMÜZÜ ANADOLU’DAN MEYDANLARA TAŞIDIK

Aşık Taner Öztürkoğlu, gelenekten geldiğini belirterek “Erzurum Oltuluyum.Ben de bu gelenekten gelen Aşık Emrahlar, Sümmaniler, Reyhaniler olmak üzere toprağımız gereği, coğrafyamız gereği usta-çırak ilişkisi içerisinde yetiştik. Özellikle bizim Doğu Anadolu’da, Erzurum- Kars civarında çok yaygındır bu gelenek. Sazımızı, sözümüzü Anadolu’dan meydanlara taşıdık. Atışmalarımızda divanla, destanla, koçaklamalarla çalıp söylüyoruz. Aşıklık geleneğini Evliya Çelebi gibi ilden ile, vilayetten vilayete, ilçeden ilçeye taşıyoruz” diye konuştu.

Usta-çırak ilişkisine sahip çıkılmamasından duyduğu üzüntüyü dile getiren Öztürkoğlu, “Usta-çırak ilişkisi olmadan bu iş öyle kolay kolay yürümez. Yere düşmez ama eski halini de bulamaz diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir