Van'da eksi 20 derecede suya giriyorlar

10 Şubat 2016 Çarşamba 18:19

Van'da eksi 20 derecede suya giriyorlar

Van'da eksi 20 derecede suya giriyorlar
Soğuk havalar Doğu Anadolu Bölgesi'nde etkisini altına alırken, vatandaşlar Van'ın Erciş ilçesinde yerden çıkan sıcak suda açık havada banyo keyfi yapılıyor.
 
Erciş İlçesine 40 kilometre uzaklıktaki 100 hane 800 nüfuslu Taşkapı Mahallesi sakinleri, Zilan Deresi kenarında yeraltından çıkan sıcak kaynak suyunun önünü kapatıp üstünü açık havuza çevirip soğuk havaya aldırış etmeden su havuzuna girmenin keyfini yaşıyor.
 
Çıplak halde sıfırın altında yaklaşık 20 dereceyi bulan buz gibi soğuk havada kar üzerinde kartopu oynayan gençler, daha sonra üstü açık sıcak havuza girip saatlerce yıkanıp yüzüyor.
 


BU SU ÇOK FARKILI
Günde 2- 3 kez sıcak suya girdiklerini belirten mahalleli, bu kaynağın kendileri için büyük bir nimet olduğunu belirterek, “Dışarısı eksi 20 derece soğuk olsa bile suya girdikten sonra soğuğu hissetmiyoruz. Yorgun olduğumuz zaman gelip yıkanıyoruz ve tüm yorgunluğumuz geçiyor. Gece gündüz bizim için fark etmiyor. Buz gibi bir havada kar altında böyle bir havuza girmek bize ayrı bir zevk veriyor. Buraya gelip hem banyomuzu yapıyoruz, hem de suyun termal olmasından dolayı rahatlıyoruz. Ama biz bu suyun daha verimli kullanılmasını istiyoruz. Su boşuna akacağına evlerimizin ısıtmasında kullanılsın. Bunun için yetkililerin buraya termal ısıtma için bir yatırım yapmasını istiyoruz" 
Anahtar Kelimeler
banner20

Yorum Gönder

@name x