Van'da Bugünki Çatışmanın Tüm Detayları,

10 Ocak 2016 Pazar 14:02

Van'da Bugünki Çatışmanın Tüm Detayları,

Van'da Bugünki Çatışmanın Tüm Detayları,
Van'da Sabaha karşı gerçekleştirilen operasyonda PKK'lilerin açtığı ilk ateşle 1 polis şehit oldu, 2 polis yaralandı.
Van Emniyet Müdürlüğü ekipleri PKK'lilerin ses getirecek büyük eyleme hazırlandığı bilgisini alınca çalışma başlattı. Polisin teknik ve fiziki takibiyle, örgütün dağ kadrosundan gelenlerin de bulunduğu kalabalık PKK'li grubunun Van merkez Edremit İlçesi'nde kiraladıkları Van Gölü yakınındaki 2 katli evde toplandığı saptandı. Vali Konağı ve MİT binasına yaklaşık 500 metre, Jandarma Lojmanları'nın da bulunduğu TOKİ Konutları'na 1 kilometre uzaklıkta, ağaçlar arasındaki 2 katlı eve operasyon yapılması kararı verildi.
Gerekli hazırlıklar yapıldı, emniyet birimlerinin çevre güvenliği almasının ardından Özel Harekat Şube Müdürlüğü ekipleri bugün saat 05.30'da operasyon başlattı. Polisin, 'Teslim ol'ı çağrısına PKK’liler üs haline getirdikleri Edremit girişindeki Kocaeli Parkı karşısındaki örgüt evinden ateşle karşılık verince, çatışma başladı. Yaklaşık yarım saat süren çatışmada evde aralarında örgütün dağ kadrosundan gelenlerin de bulunduğu belirtilen 12 PKK'li ölü ele geçirildi. Çatışmada PKK’lilerin açtığı ilk ateşle, Özel Harekat Polisi Önder Ertaş Şehit düştü, yaralanan 2 polis de hastaneye kaldırıldı. Örgüt evi haline getirilen 2 katlı binada yapılan aramada çok sayıda silah ve mühimmat ele geçirildi.
ŞEHİT POLİSİN KİMLİĞİ BELLİ OLDU
Van'da, güvenlik güçleri ile PKK'liler arasında çıkan çatışmada şehit olan polisin, Adana nüfusuna kayıtlı Özel Harekatçı Önder Ertaş (41) olduğu öğrenildi.
Van'ın Edremit ilçesindeki bir evde PKK mensuplarının kaldığı bilgisini alan İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri, sabah saat 05.30'da operasyon başlattı. Evdeki PKK’lilerin güvenlik güçlerine ateş açması sonucu çatışma çıktı. 12 PKK’li etkisiz hale getirilirken, 1 Özel Harekat polisi şehit oldu. Şehit polisin Adana nüfusuna kayıtyı 41 yaşındaki Önder Ertaş'ın olduğu öğrenildi.
EVİ KİRALAMIŞLAR
Van Valisi İbrahim Taşyapan operasyonla ilgili yaptığı açıklamada, "Bu örgüt mensupları büyük bir eylem için Van'a gelmişti. Bunu önlemiş olduk. Vatandaşlarımızın huzurunu bozmalarına izin vermeyeceğiz" dedi.
PKK'lilerin operasyon yapılan evi kiraladıklarının belirlendiğini kaydeden Vali Taşyapan, "Örgüt mensuplarıyla ilgili ihbar alınmıştı. Tüm çalışmalar tamamlandıktan sonra saat 05.30'da örgüt mensuplarının bulunduğu eve operasyon düzenlendi. Evden polise ateş açılınca 1 polis memurumuz şehit oldu. 12 örgüt mensubu ölü ele geçirildi. 2 polis memurumuz da yaralandı. Operasyonda 12 uzun namlulu silah, 1 Biksi, 1 adet G-3, 30 el bombası, çok sayıda örgütsel doküman ele geçirildi" diye konuştu.
OLAĞANÜSTÜ TOPLANTI
Operasyondan sonra Van Valisi İbrahim Taşyapan güvenlik birimleriyle olağanüstü toplantı yaptı. Toplantıya, Asayiş Kolordu Komutanlığı, Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı, MİT ve diğer ilgili birimlerin komutan ve müdürleri katıldı.
Bu arada şafak baskınıyla ölü ele geçirilen PKK'lilerin, Van'da çok kritik bir hedefe eylem yapmaya hazırlandığını söyleyen güvelik yetkilileri, bu hedefin neresi olduğuna ilişkin bilgi vermedi.
Kaynak: DHA
Anahtar Kelimeler
banner20

Yorum Gönder

@name x