İlplakalari.com | İl ve İlçe Posta Kodu Bulma

16 Ocak 2016 Cumartesi 22:03

Güzel ülkemiz Türkiye'de geride bıraktığımız onca tarihi, politik ve siyasi olaylardan sonra geçmişe dönüp baktığımızda birde görmüşüz ki 2015 yılına gelmişiz.

İlplakalari.com | İl ve İlçe Posta Kodu Bulma

Güzel ülkemiz Türkiye'de geride bıraktığımız onca tarihi, politik ve siyasi olaylardan sonra geçmişe dönüp baktığımızda birde görmüşüz ki 2016 yılına gelmişiz. Her geçen sene teknolojininde göz açıp kapama süresinde geliştiğine tanıklık ediyoruz. Teknoloji her ne kadar gelişirse gelişsin, bunları kullanmaya bir süre devam edeceğiz gibi gözüküyor.

Nelerden mi bahsediyorum ? Tabi ki Posta Kodları bahsediyorum. Türkiye ne kadar gelişirse gelişsin uzun yıllardır il ve ilçeler için ayrı ayrı kullanılan posta kodlarını kullanmaya uzun bir süre devam edeceğiz. Her şeyden önce ülkemizin posta kodunu bilmeliyiz. Türkiye Posta Kodu: 38000 Türkiye içerisinde bir çok il barındıran bir ülke. Ve bu illerin her birisinin posta kodu var. İl posta kodu dışında her ilçenin birer ayrı ilçe posta kodu bulunmakta. Posta kodları, herhangi bir adrese mektup veya posta pakedi gönderirken kullanılan kalıba verilen isimdir.

2005'te yapılan istatistiklere göre Dünya Posta Birliği'ne bağlı olan 190 ülkeden 117'si posta koduna sahiptir. İrlanda gibi ünlü bir ülkenin ise posta kodu yoktur. Nüfusu en kalabalık olan şehrimiz İstanbul'dur. Dolayısıyla İstanbul'un posta kodunu İstanbul'da yaşamayan birisi bile rahatlıkla bilebilir. İstanbul Posta Kodu: 34000 İl ve İlçelerin Posta Kodları birbirlerinden tamamen farklıdır.


Fakat herhangi bir ilçe posta koduna baktığınızda o ilçe posta kodunun hangi şehire ait olduğunu öğrenebilirsiniz. İstanbul'un Posta Kodu 34000 iken; İstanbul'a bağlı Fatih ilçesinin posta kodu 34110'dur. Bu da demek oluyor ki 5 haneli posta kodlarının ilk 2 hanesi o ilin plaka kodunu içeriyor. Tabi ki İstanbul dışında istisnalar olabilir. Yine de genellikle durumun böyle olduğunu unutmayalım.

Eğer internet üzerinden birşey sipariş ediyorsanız kesinlikle yaşadığınız şehrin değil, evinizin olduğu bölgenin posta kodunu yazmalısınız. Aksi takdirde siparişiniz yanlış gelebilir. İl ve ilçe posta kodları hakkında daha geniş bilgi istiyorsanız veya diğer il ve ilçelerin posta kodlarını merak ediyorsanız: İl ve İlçe Posta Kodları sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Anahtar Kelimeler
banner20

Yorum Gönder

@name x

Toplam Yorum Sayısı 1

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Posta Kodu 2 yıl önce yorumlandı

aradığım tüm posta kodları burada teşekkürler

0 Kişi beğendi.