Elektrik Mühendisliği Hakkında Detaylı Bilgi

13 Mart 2016 Pazar 14:39

Şöyle bir etrafınıza dikkatlice bakın. Hayatınızın her alanında elektriğin var olduğunu göreceksiniz. Elektrik olmasa ne yapardınız hiç düşündünüz mü?

Elektrik Mühendisliği Hakkında Detaylı Bilgi

 Şöyle bir etrafınıza dikkatlice bakın. Hayatınızın her alanında elektriğin var olduğunu göreceksiniz. Elektrik olmasa ne yapardınız hiç düşündünüz mü? Kısa süren elektrik kesintileri bile huzurunuzun bozulmasına sebep olabilir. Peki elektrik hakkında ne kadar bilgiye sahipsiniz? Elektrik Mühendisi Mesut Taşkın size elektrik ve elektrik mühendisliği hakkında bilgi veriyor:

Elektrik Nedir?

Maddedeki elektriksel yüklerin hareketleriyle ortaya çıkan enerjiye elektrik denir. Elektrik, fiziğin bir alt dalıdır.

Elektrik Mühendisi Kimdir?

Elektrik Mühendisliği, Dünya’da elektrik ve elektronikle ilgili tüm mühendislik dallarının genel adı olarak görülmesine rağmen ülkemizde elektrik mühendisliğinin bir alt dalı olan güç mühendisliği olarak görülmektedir. Elektrik Mühendisliği bölümünü bitiren öğrenciler elektrik mühendisi ünvanını alır.

Elektrik Mühendisliği Taban Puanları

Elektrik Mühendisliği bölümü ülkemizde sadece 4 üniversitede bulunuyor. Bunlar: İstanbul Teknik Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi ve Afyon Kocatepe Üniversitesi olarak sıralanıyor.

Başarı sırası yani puanı daha yüksek olan üniversite tahmin edileceği üzere İstanbul Teknik Üniversitesi oluyor. İTÜ’ye son giren öğrencinin sıralaması 15.500 civarında. İTÜ’de Elektrik Mühendisliği %30 İngilizce olarak sunuluyor. Bu nedenle bölüme giriş yaptıktan sonra İngilizce Yeterlilik Sınavı’na girmeniz gerekiyor. Eğer bu sınavdan yeterli puanı alamazsanız 1 yıl İngilizce hazırlık eğitimi alıyorsunuz.

Elektrik Mühendisliği’nde diğer iyi bir okul ise Yıldız Teknik Üniversitesi. Kontenjanı en yüksek olan YTÜ’ye son giren öğrencinin başarı sıralaması 28.300 düzeyinde. YTÜ’de Elektrik Mühendisliği %30 İngilizce olarak sunuluyor.

Detaylı Elektrik Mühendisliği Taban Puanları için sayfayı inceleyebilirsiniz.

Anahtar Kelimeler
banner20

Yorum Gönder

@name x