Akademik Takvim

29 Şubat 2016 Pazartesi 14:34

Üniversitelerin her eğitim - öğretim yılı için hazırladıkları, bazı üniversitelerde hukuk fakültesi, diş hekimliği fakültesi ve tıp fakültesi için ayrı olarak düzenlenen,

Akademik Takvim

Üniversitelerin her eğitim - öğretim yılı için hazırladıkları, bazı üniversitelerde hukuk fakültesi, diş hekimliği fakültesi ve tıp fakültesi için ayrı olarak düzenlenen, genel itibariyle bütün üniversitenin; kayıt tarihleri, final tarihleri ve kısmen de olsa vize tarihlerinin belirlendiği zaman çizelgeleridir.

Akademik Takvim her bahar dönemi sonrası gelecek yılın resmi tatil ve bayramları dikkate alınarak hazırlanmaya başlayarak birkaç ay içinde son halini alır ve üniversite senotosu tarafından onaylanarak yürürlüğe konulur. Üniversite kayıt tarihleri bütün üniversitelerde aynı olmakla birlikte dönem başlangıç tarihleri de birbirine oldukça yakındır. Anadolu üniversitesi gibi üniversitelerin açıköğretim fakültesi akademik takvimleri üniversite takviminden oldukça farklı olabilir.

Yazımızın başında değindiğimiz gibi üniversite akademik takvimleri ne kadar bütün üniversite için genel olarak aynı hazırlanıyor olsa bile Selçuk Üniversitesi Akademik Takvimi gibi büyük üniversitelerde birimleri aynı tarihlerde programa tutmak için büyük çaba gerektiren bir iş olduğundan dolayı üniversitenin hazırladığı ders takvimini baz alarak birimler kendi akademik takvimlerini hazırlayabilir. Özellikle yabancı öğrenci sayısı fazla olan üniversitelerimizden birisi olan Ortadoğu Teknik Üniversitesi gibi üniversiteler ingilizce akademik takvimler de oluşturmaktadır. Ayrıca Odtü akademik takvim en erken hazırlanan takvimlerden bir tanesidir.

Özellikle üniversiteye yeni kayıt yaptıran arkadaşların bu takvimleri iyice takip edip bütünleme tarihleri ve ders kayıt, ders ekle çıkar gibi dönemlere maksimum dikkat göstermesi gereklidir. Artık bir çok üniversitede bulunan yaz dönemi ise genel olarak Yüksek Lisans öğrencileri için hususiyet taşımaktadır. Ayrıca diğer üniversite öğrencilerine açık olan yaz okulları başlangıç ve bitiş tarihlerinin başka üniversiteler ile çakışmamasına oldukça yüksek dikkat göstermek gereklidir. İkinci öğretimler ve yaz okulları için yapılacak harç ödemeleri de yine bu takvimler gözetilerek yapılır.

banner20

Yorum Gönder

@name x