Bir Ülke Daha 'İslam Devleti' Oldu

12 Aralık 2015 Cumartesi 19:39

Bir Ülke Daha 'İslam Devleti' Oldu

Bir Ülke Daha 'İslam Devleti' Oldu
Nüfusunun yüzde 90'ı Müslüman olan Gambiya'da Devlet Başkanı Yahya Jammeh "Gambiya'nın kaderi, Yüce Allah'ın ellerindedir. Bugünden itibaren Gambiya bir İslam devletidir" dedi.

Gambiya Devlet Başkanı Yahya Jammeh, "kaderi Allah'ın ellerinde olan ülkesinin, bugünden itibaren İslam devleti olduğunu" açıkladı.

"KADERİMİZ YÜCE ALLAH'IN ELLERİNDEDİR"

Jammeh, Batı Afrika ülkesi Gambiya'nın sahil kenti Brufut'ta yaptığı açıklamada, "Gambiya'nın kaderi, Yüce Allah'ın ellerindedir. Bugünden itibaren Gambiya bir İslam devletidir. Vatandaşlarımızın haklarına saygı duyan bir İslam devleti olacağız" ifadesini kullandı.

NÜFUSUN YÜZDE 90'I MÜSLÜMAN

Ülkesinde 1994 yılından bu yana Devlet Başkanı olan Jammeh'in açıklaması, Gambiya Devlet Başkanlığının internet sitesinde yayımlandı. Resmi rakamlara göre, Gambiya'nın bir buçuk milyonluk nüfusunun yüzde 90'ını Müslümanlar oluşturuyor.

AZINLIKLARIN ÖZGÜRLÜĞÜNE GÖLGE DÜŞMEYECEK

Yerel basında yer alan haberlerde de, Jammeh'in "İslam devleti" ilanının, ülkedeki azınlıkların özgürlüklerine gölge düşürmeyeceğini vurguladığı kaydedildi.

Jammeh'in, Gambiya'daki Hristiyanların dini ibadetlerini yerine getirmeyi sürdüreceği, "İslam devleti" ilanının, ülkede kadınların giyimlerine kısıtlama getirilmek için kullanılmasına izin verilmeyeceğini dile getirdiği belirtildi.

Afrika'da "İslam devleti" olan bir diğer ülke de Moritanya.

Anahtar Kelimeler
banner20

Yorum Gönder

@name x